ОП „Иновации и конкурентоспособност”
Основната цел на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 е да допринесе за постигането на динамично и конкурентоспособно развитие на икономиката основано на иновациите. Основен фактор за това е, че не само в България, но и в световен мащаб иновациите са движеща сила за подобряване на икономическото състояние на една страна. Научните изследвания и иновациите гарантират постигането на интелигентен растеж, поддържането на високи равнища на заетост и доходи, спазването на строги социални и екологични стандарти.
Приоритетните оси през този програмен период са:
- Приоритетна ос 1: Иновации, предприемачество и потенциал за растеж
- Приоритетна ос 2: Енергийни технологии и енергийна ефективност
- Приоритетна ос 4: Техническа помощ
Примерни допустими дейности:
- Изграждане на научна и иновационна инфраструктура, партньорство между иновативните предприятия и носителите на иновативния потенциал, финансиране на дейностите за изследвания и развитие на иновациите на предприятията, в това число и МСП.
- Инвестиционни дейности за повишаване на конкурентоспособността и продуктивността на предприятията и подкрепа за високотехнологични производства и услуги за подобряване на материалната база.
- Повишаване на производителността и ефективността на производството и стимулиране на заетостта във високотехнологични икономически дейности.
- Иновационните и инвестиционни дейности за повишаване на енергийната сигурност и повишаването на ресурсната ефективност на икономиката. Предвидени са и предвидени области на въздействие за въвеждане на нисковъглеродни, енергийно ефективни и безотпадни технологии, оползотворяване и рециклиране на по-голямо количество отпадъци, повишаване на ефективността на потребление на енергия и насърчаване на инвестициите в технологии за производство и потребление на енергия от ВИ в предприятията, повишаване на ефективността на производство на енергия.
- Създаване на благоприятна иновационна и инвестиционна бизнес среда, интернационализация на иновационния процес, стимулиране на интернационализацията основно на МСП, подобряване на качеството на туристическите услуги и национален туристически маркетинг.
Бенефициенти
- Микро, малки, средни и големи предприятия или техни обединения, включително партньорства с научноизследователски организации; Патентно ведомство, агенции и организации на бизнеса и други юридически лица, които са свързани с предоставянето на услуги за подкрепа на НИРД и иновации в изнеса, София Тех Парк (или негов правоприемник), офиси за технологичен трансфер, клъстери.
За повече информация: http://www.opcompetitiveness.bg
ОП „Региони в растеж”
Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 е продължение на програма „Регионално развите“ 2007-2013 г. Специфичните цели на програмата са повишаване на качеството на живот, социално включване, и подобряване на екологичната среда, чрез благоустрояване на физическата среда в градовете, подобряване на икономическата активност в градовете, чрез възстановяване на зони с потенциал за икономическо развитие, развитие на връзките „град-район” и подобряване на достъпа до културни ценности, логистичните центрове, местата за рекреация и туризъм, производствените и бизнес зоните в районите. Чрез изпълнението на оперативната програма се цели и балансирано териториално развитие чрез укрепване на мрежата от градове-центрове, подобряване свързаността в районите и качеството на средата в населените места.
Приоритетните оси на ОП „Региони в растеж“ са:
- Приоритетна ос 1: Устойчиво и интегрирано градско развитие
- Приоритетна ос 2: Регионална образователна инфраструктура
- Приоритетна ос 3: Регионална здравна инфраструктура
- Приоритетна ос 4: Регионална социална инфраструктура
- Приоритетна ос 5: Регионален туризъм
- Приоритетна ос 6: Регионална пътна инфраструктура
- Приоритетна ос 7: Превенция на риска
Примерни допустими дейности:
- Изграждане и модернизация на участъци от пътната инфраструктура по „основната” Трансевропейска транспортна мрежа.
- Изграждане, модернизация, рехабилитация, електрификация и внедряване на сигнализация и телекомуникации на железопътни участъци по „основната” Трансевропейска транспортна мрежа.
- Изграждане и модернизация на участъци от пътната инфраструктура по „разширената” Трансевропейска транспортна мрежа.
- Изграждане, модернизация, рехабилитация, електрификация и внедряване на сигнализация и телекомуникации на железопътни участъци по „разширената” Трансевропейска транспортна мрежа.
- Изграждане на нови интермодални терминали;
- Подобряването на техническите, технологични и оперативни параметри на съществуващите терминали.
- Разширяване на метрото в София и създаване на нови интермодални връзки за пътници в обществената транспортна система на София;
- Реконструкция на ключови гарови комплекси.
- Развитие на информационни системи в корабоплаването, надграждащи съществуващите системи и системите в процес на изграждане;
- Развитие на информационни системи за управление на пътния трафик;
- Развитие на системи за управление на железопътното движение – изграждане на GSM-R мрежа (за отсечки, извън обхвата на проектите за модернизация на ж.п. инфраструктурата по приоритетна ос 1 и приоритетна ос 2).
- Доставка на локомотиви и подвижен състав за нуждите на „БДЖ-Пътнически превози” ЕООД.
Бенефициенти:
- Потенциални Бенефициенти на оперативната програма са Национална компания „Стратегически инфраструктурни проекти”; Агенция „Пътна инфраструктура”, ДП „Национална компания железопътна инфраструктура”, „Метрополитен” ЕАД, ДП „Пристанищна инфраструктура”.
За повече информация: http://www.bgregio.eu
ОП „Развитие на човешките ресурси”
- Приоритетна ос 1: Подобряване достъпа до заетост и качеството на работните места
- Приоритетна ос 2: Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване
- Приоритетна ос 3: Модернизация на институциите на пазара на труда, социалното включване и здравеопазването
- Приоритетна ос 4: Транснационално сътрудничество
- Приоритетна ос 5: „Техническа помощ“
- Предоставяне на посреднически услуги на пазара на труда, активиране на неактивни лица, организиране и участие в трудови борси и др. подкрепящи услуги за заетост;
- Професионално информиране и консултиране, вкл. по въпроси относно упражняването на трудови и осигурителни права;
- Психологическо подпомагане;
- Предоставяне на мотивационно обучение;
- Предоставяне на обучение за повишаване на професионалната квалификация или придобиване на нова;
- Предоставяне на обучение за придобиване на ключови компетентности;
- Осигуряване на заетост след предоставяне на посреднически услуги и/или обучение;
- Осигуряване на чиракуване и стажуване;
- Предоставяне на стимули за насърчаване на мобилността на търсещи работа лица от групите в неравностойно положение на пазара на труда.
- Предоставяне на стимули на работодатели за наемането на безработни лица от групите в неравностойно положение на пазара на труда.
- Популяризиране стартирането и развитието на самостоятелна стопанска дейност и предприемачество;
- Предоставяне на обучения за придобиване на предприемачески, управленски и бизнес умения;
- Предоставяне на финансова подкрепа за стартиране на самостоятелна заетост.
- Министерство на труда и социалната политика; Агенция по заетостта; Агенция за хората с увреждания; Център за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи; организации, предоставящи посреднически услуги на пазара на труда; образователни и обучителни организации и институции; работодатели; социални партньори; общини и райони на общини; браншови организации; центрове за информация и професионално ориентиране; центрове за кариерно развитие; неправителствени организации.
ОП „Околна среда”
Мисията на Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 цели изграждане на по-конкурентоспособна нисковъглеродна икономика, в която ресурсите се използват по ефикасен и устойчив начин; опазване на околната среда, намаляване на емисиите и предотвратяване на загубата на биоразнообразие и възползване от водещата позиция на Европа в разработването на нови екологични технологии и производствени методи.
Приоритетните оси на програмата за новия програмен период са:
- Приоритетна ос 1: Води
- Приоритетна ос 2: Отпадъци
- Приоритетна ос 3: Натура 2000 и биоразноообразие
- Приоритетна ос 4: Подкрепа за интегриране на политика за околна среда и политика по изменение на климата при прилагане на ЕСИФ
Примерни допустими дейности:
- Разработване на нови и/или актуализация на съществуващи нормативни/стратегически/програмни документи (вкл. планове и програми) и на съответните допълващи документи (ръководства, методически указания, проучвания и др.) като напр. (но не само):
- Изпълнение на проучвания и оценки за изпълнение на препоръките на ЕК и попълване на пропуските в първите ПУРБ във връзка с разработване на вторите Планове за периода 2015-2021 г.
- Проучване и оценка на въздействието на човешката дейност върху качеството на повърхностните и подземните води, с цел планирането на контролен мониторинг на тези води.
- Изготвяне на система за определяне на такса битови отпадъци отпадъците, на базата на количеството генерирани отпадъци, а не на база данъчна оценка на имотите;
- Разработване на нови и/или актуализация на съществуващи стратегически документи за управление на отпадъците (национални стратегии, планове за управление на различни потоци битови отпадъци, други допълващи документи (ръководства, методически указания, проучвания и др.).
- Дейности, свързани с провеждане на информационни кампании и осигуряване на публичност и информираност на обществеността във връзка с управлението на отпадъците.
- Подготовка и провеждане на семинари и срещи за повишаване на информираността на населението и заинтересовани страни относно актуални теми за опазване на биологичното разнообразие и НАТУРА 2000, вкл. изготвяне на информационни материали (справочници, брошури, карти и др.) за тази цел.
Бенефициенти:
- Институции/звена/структури отговорни за формиране, прилагане и изпълнение на ПОС и ПИК, общини.
За повече информация: http://ope.moew.government.bg/bg/pages/programirane-2014-2020/18#1
ОП „Добро управление”
Оперативна програма „Добро управление“ е продължение на стартиралата през 2007 година Оперативна програма „Административен капацитет“. Програмата ще продължи да надгражда постигнатото в предишния програмен период, като поставя и нови цели и приоритети пред себе си. За новия програмен период целта на програмата е постигане на висококачествени публични услуги за гражданите и бизнеса, както и повишаване на прозрачността и ефективната работа на Съдебната система в България.
Приоритетните оси на ОП „Добро управление“ са:
- Приоритетна ос 1: Административно обслужване и е-управление.
- Приоритетна ос 2: Ефективно управление в партньорство с гражданското общество и бизнеса.
- Приоритетна ос 3: Прозрачна и ефективна съдебна система
- Приоритетна ос 4: Техническа помощ за структурите на администрацията, участващи в управлението и усвояването на ЕСИФ.
- Приоритетна ос 5: Техническа помощ.
Допустими дейности:
- Оптимизация и реинженеринг на работните процеси с оглед предоставянето на административни услуги по различни канали;
- Стандартизиране и унифициране на административните услуги на общинско ниво и създаване на референтен модел за ключови общински услуги;
- Въвеждане на комплексно административно обслужване;
- Реализиране на административни услуги по електронен път до ниво транзакция;
- Прегледи, оптимизация и електронизация на регулаторни режими;
- Подобряване на дейността на контролните, регулаторни и приходни органи;
- Създаване на единни центрове за съхранение на данни и предоставяне на услуги;
- Доизграждане на информационни центрове за данни и възстановяване прибедствие (disaster recovery);
- Дигитализиране и цифровизиране на информацията и архивите в администрацията;
- Изграждане на Единен системен интегратор (ЕСИ);
- Развитие на информационни системи;
- Доизграждане (проектиране, разработване и усъвършенстване) и свързване на ключови регистри на администрацият;
- Развитие на централните системи и инфраструктурата на електронното управление и осигуряване на оперативна съвместимост;
- Въвеждане на е-обществени поръчки, включително хардуерно и софтуерно обновяване на Портала за обществени поръчки и Регистъра на обществените поръчки;
- Надграждане на е-митници;
- Доизграждане на национална информационна система за е-здравеопазване;
- Подобряване на достъпа до административно обслужване за хора от уязвими групи чрез създаване на мобилни групи от служители;
- Изграждане на онлайн система и телефонен център за указване на помощ при ползване на е-услуги.
Бенефициенти:
- Потенциални бенефициенти на по предвидените за изпълнение схеми са всички структури на държавната администрация (на централно, областно и общинско ниво), съдебната система и структури на гражданското общество.
ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура”
Общата цел на Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020, както и на предхождащата я програма „Транспорт“ 2007-2014 е „Развитие на устойчива транспортна система”, като приоритните оси за текущия програмен период са:
- Приоритетна ос 1: Развитие на пътната и железопътната инфраструктура по „основната” Трансевропейска транспортна мрежа
- Приоритетна ос 2: Развитие на пътната и железопътната инфраструктура по „разширената” Трансевропейска транспортна мрежа
- Приоритетна ос 3: Подобряване на интермодалността при превоза на пътници и товари и развитие на устойчив градски транспорт
- Приоритетна ос 4: Иновации в управлението и услугите – внедряване на модернизирана инфраструктура за управление на трафика, подобряване на безопасността и сигурността на транспорта
- Приоритетна ос 5: Техническа помощ.
Примерни допустими дейности:
- Изграждане и модернизация на участъци от пътната инфраструктура по „основната” Трансевропейска транспортна мрежа;
- Изграждане, модернизация, рехабилитация, електрификация и внедряване на сигнализация и телекомуникации на железопътни участъци по „основната” Трансевропейска транспортна мрежа;
- Изграждане и модернизация на участъци от пътната инфраструктура по „разширената” Трансевропейска транспортна мрежа;
- Изграждане, модернизация, рехабилитация, електрификация и внедряване на сигнализация и телекомуникации на железопътни участъци по „разширената” Трансевропейска транспортна мрежа;
- Изграждане на нови интермодални терминали;
- Подобряването на техническите, технологични и оперативни параметри на съществуващите терминали;
- Разширяване на метрото в София и създаване на нови интермодални връзки за пътници в обществената транспортна система на София;
- Реконструкция на ключови гарови комплекси;
- Развитие на информационни системи в корабоплаването, надграждащи съществуващите системи и системите в процес на изграждане;
- Развитие на информационни системи за управление на пътния трафик;
- Развитие на системи за управление на железопътното движение – изграждане на GSM-R мрежа (за отсечки, извън обхвата на проектите за модернизация на ж.п. инфраструктурата по приоритетна ос 1 и приоритетна ос 2);
- Доставка на локомотиви и подвижен състав за нуждите на „БДЖ-Пътнически превози” ЕООД.
Бенефициенти:
- Потенциални Бенефициенти на оперативната програма са Национална компания „Стратегически инфраструктурни проекти”; Агенция „Пътна инфраструктура”, ДП „Национална компания железопътна инфраструктура”, „Метрополитен” ЕАД, ДП „Пристанищна инфраструктура”.
ОП „Наука и образование за интелигентен растеж”
Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 е единствената оперативна програма, която няма аналог във вече миналия програмен период. Програмата цели увеличаване на върховите научни постижения, включително обучението и задържането на нови поколения висококвалифицирани специалисти в страната, като се отваря за сътрудничеството между промишлеността и науката и облекчава системата за кариерно развитие.
Достигането на по-конкурентна икономика чрез интелигентен растеж е предвидено чрез четири приоритетни оси:
- Приоритетна ос 1: Научни изследвания и технологично развитие
- Приоритетна ос 2: Образование и учене през целия живот
- Приоритетна ос 3: Образователна среда за активно социално приобщаване
- Приоритетна ос 4: Техническа помощ
Примерни допустими дейности:
- Подкрепа за създаване и развитие на центрове за върхови постижения и центрове за компетентност, вкл. обновяване на сградния фонд, материалната база и закупуване на оборудване;
- Подкрепа за модернизирането на научната инфраструктура и на съществуващите учебно-изследователски лаборатории на научни институти и висши учебни заведения, които провеждат изследвания в области, съответстващи на регионалните и националните икономически и социални предизвикателства;
- Създаване и модернизиране на регионални научни инфраструктури, в т.ч. и на уникални колекции и архиви и регионални партньорски съоръжения/ разпределени възли на паневропейските научни комплекси, определени в Европейската пътна карта за научна инфраструктура.
Бенефициенти:
- Публични и частни научни организации, институти, лаборатории, предприятия за НИР (включително БАН и ССА), висши училища и/или техни основни звена, центрове за върхови постижения, центрове за компетентност, МОН и второстепенни разпоредители, Изпълнителна агенция „Електронни съобщителни мрежи и информационни системи” (ИА ЕСМИС).
За повече информация: http://sf.mon.bg
Последни коментари